حقوق و مزایای مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی

انجمن دامپزشکی برگزیده سال 1396

انجمن صنفی مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی استان تهران، انجمن دامپزشکی برگزیده سال 1396 شد

پیوندهای ویژه

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پرتال سازمان دامپزشکی کشور

سامانه دریافت گزارش های مردمی تخلفات بهداشتی فرآورده های خام دامی ( گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ، ... )

تماس ها

  سازمان دامپزشکی کشور
 • تلفنخانه: 3-88953400(021)
 • نمابر: 88957252 - 88962392(021)
 • حوزه ریاست: 88957007(021)
  اداره کل دامپزشکی استان تهران
 • تلفنخانه: 4-44787542(021)
 • نمابر: 44796580(021)
 • حوزه مدیریت: 44796237(021)
  سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا
 • تلفنخانه: 61061(021)
 • نمابر: 66414171(021)
 • حوزه ریاست: 61061111(021)
  نظام دامپزشکی استان تهران
 • تلفن: 88304023(021)
 • فکس: 88826360(021)
: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

به مناسبت هفته دولت؛ اقدامات و عملکرد سازمان دامپزشکی کشور در جمع اصحاب رسانه تشریح شد

به گزارش انجمن دامپزشکی تهران به نقل از خبرنگار اقتصادی ایرنا، «دکتر مهدی خلج» روز شنبه در پنجمین روز از هفته دولت در نشست خبری، نمونه گیری از اقلام دارویی در حوزه دامپزشکی را یادآور شد و افزود: استفاده از مالاشیت گرین به عنوان انگل کش باوجود ممنوعیت و برخورد سازمان دامپزشکی به صورت انگشت شمار، همچنان ادامه دارد و ممنوعیت استفاده از این ماده به مسئولان استانی اعلام شده است.
وی اظهارداشت: چنانچه از مالاشیت گرین در استخرهای پرورش قزل آلا استفاده شود، نام شرکت ها و پرورش دهندگان در سایت سازمان دامپزشکی افشا می شود که این برخورد برای دیگر پرورش دهندگان قزل آلا نیز صورت می گیرد.
خلج یادآورشد: زمانی در ایران از ماده مزبور به عنوان انگل کش برای پرورش دهندگان قزل آلا استفاده می شد، اما در سال های گذشته همواره ممنوعیت استفاده از این ماده سرطان زا اعلام شد و همه مزارع آلوده به این ماده نیز معدوم سازی شدند.

اصلاح خطوط پنج کارخانه تولید داروی دامپزشکی در سال گذشته

رییس سازمان دامپزشکی توجه به بخش دارو و درمان را پر اهمیت دانست و گفت: در این بخش نیز چند اقدام موثر برای افزایش کیفیت و صادرات انجام شده که تعدادی از آنها شامل رتبه بندی کارخانه های دارو سازی، مکمل ها و واکسن است که بر اساس فرمول خاصی انجام می شود، همچنین کازخانه ای که مواد اولیه را از شرکت های معتبر خریداری و وارد می کنند به سرعت از گمرک ترخیص شده و لزوم گذراندن مراحل پیچده اداری را ندارند.
وی تعداد داروی های دامی داخلی را 80 قلم ذکر کرد و افزود: بر اساس نمونه برداری های انجام شده و آزمایش های صورت گرفته برخی از خطوط تولید داروی پنج کارخانه تعطیل اصلاح و دوباره راه اندازی شد، در این داروها فلزات سنگین و دوزهای نامناسبی از ترکیب های لازم شناسایی شده است که در صورت تکرار برای همیشه این خطوط متوقف خواهند شد.
خلج یادآورشد: سال گذشته بیش از 800 قلم داروی تولید داخل مورد آزمایش قرار گرفت که سه هزارو 580 قلم دارو پروانه تولید و گواهی ثبت گرفتند و بالغ بر 500 محموله به ارزش 30 میلیون دلار به 9 کشور دنیا صادر شد.
وی گفت: لازم است حجم صادرات با توجه به نیاز جامعه تنظیم شود، زیرا تامین نیاز داخل از اهمیت بالاتری نسبت به صادرات برخوردار است.
این مقام مسئول ارزش داروهای حوزه دامپزشکی را 55 تا 60 درصد داروهای انسانی ذکر کرد و گفت: صادرات داروها در این حوزه براساس اصلاح و ابلاغ دستورالعمل ها با کمک بخش خصوصی و رتبه بندی شرکت های فعال در حوزه داروهای دامپزشکی صورت می گیرد.
به گفته وی شرکت های دارویی دامپزشکی برای سرعت بخشیدن در صادرات نیازمند رتبه بندی است و هنگامی که شرکت های داخلی ماده مورد نیاز خود را از شرکت معتبر خارجی خریداری کنند، در رتبه بندی شرکت ها مؤثر بوده و آنها را از الف تا د طبقه بندی می کنند.

تست مشمشه در آزمایشگاه های کشور راه اندازی می شود

رییس سازمان دامپزشکی کشور از اضافه شدن تست جدید مشمشه در آزمایشگاه های کشور خبرداد و گفت: پیش از این آزمایش مشمشه، مشکلاتی به همراه داشت، اما تست بیماری مشمشه و همچنین سکانس ژنی ویروسی در آزمایشگاه های دامپزشکی راه اندازی شده است.
وی افزود: واگذاری امور به بخش خصوصی به ویژه در امور آزمایشگاهی از اقدامات این سازمان است و در این روند سازمان دامپزشکی مسئولیت بازآموزی، هدایت و نظارت را بر عهده داشته است.
خلج اضافه کرد: سازمان دامپزشکی با حرکت به سمت غیردولتی شدن و سرعت در انجام امور 32 آزمایشگاه خصوصی همکار را شناسایی و به صورت تخصصی بکار گرفته، اما سازمان با انجام ممیزی بر صحت پاسخ آزمایش ها نیز نظارت دارد.
وی افزایش تعداد آزمونهای تشخیصی در سال های گذشته را یادآور شد: در خلال سالهای 94- 1392 به ترتیب 33 ، 42 و 18 آزمون جدید و به روز شده به مجموع آزمون های انجام شده در آزمایشگاه برای تشخیص در سریعترین زمان ممکن، افزوده شد که نشان دهند گام های رو به جلوی سازمان دامپزشکی در تشخیص بیماری ها است.
به گفته رییس سازمان دامپزشکی ،سال 94 نسبت به 93 تعداد آزمایش افراد 10 درصد در بخش دولتی و خصوصی و در بخش خصوصی 24 درصد افزایش یافته است.
به گفته وی؛ مرکز تشخیص و آزمایشگاه کاربردی سازمان دامپزشکی، نظارت و کنترل آزمایشگاه های خصوصی و دولتی در حوزه دامپزشکی را بر عهده دارد و در سال 1394 حدود 62 هزار و 300 نمونه دریافت و بالغ بر 83 هزار آزمون در آزمایشگاه های تحت پوشش انجام شد.
به گفته وی، چهار ماهه ابتدایی امسال نیز 14 هزار و 500 نمونه دریافت و 28 هزار آزمایش انجام شده است.

کاهش ورود عوامل بیماری زا در سه سال گذشته

خلج یکی از مرزهای ناامن برای ورود عوامل بیماری زا را مرزهای شرقی کشور دانست و افزود: سه سال گذشته با برنامه ریزی انجام شده، واردات غیرمجاز دام از مرزهای شرقی گرفته شد و علاوه برآن با هماهنگی سازمان های مختلف تصمیم گرفتیم که چنانچه دامی به صورت غیرمجاز وارد کشور شد، به هیچ عنوان از استان خود خارج نشود.

افزایش قیمت عامل تاخیر در صادرات به روسیه

این مقام مسئول درباره صادرات محصولات خام دامی به روسیه، گفت: تلاش بسیاری برای برقراری ارتباط و گرفتن تاییدیه از فدراسیون روسیه در چارچوب صادرات محصولات دامی و لبنی به این کشور صورت گرفت که در نهایت 19 شرکت آبزی پروری و پنج کارخانه لبنی در سایت فدراسیون روسیه مورد تایید قرار گرفتند و ایران نیز یک کشتارگاه دام روسی را مورد تایید قرار داد تا هر کسی که خواست از روسیه گوشت قرمز وارد کند.
وی تصریح کرد: ایران از لحاظ بهداشتی و قرنطینه ای برای صادرات محصولات دامی و لبنی به روسیه مشکلی ندارد، اما با پیگیری های صورت گرفته آشکار شد که قیمت های بالا اجازه صادرات به کارخانه های لبنی را نمی دهد و آنها به دلیل ناتوانی در رقابت پذیری نمی توانند محصولات دامی و لبنی خود را به روسیه صادر کنند.
خلج درباره وجود مشکل در حوزه قرنطینه ای و اعتبار نداشتن تاییدیه سازمان دامپزشکی برای طرفین روس افزود: هیچ محموله ای با تاییدیه سازمان دامپزشکی ایران ارسال نشده که بعد طرفین روس آن را مرجوع کنند، اما برخی بازرگانان معتقدند که شرکت یا خودشان باید به روسیه معرفی شوند، اما این روال بین المللی نیست و تنها مراکز فرآوری و کارخانه ها به روسیه معرفی می شوند.

کنترل آلودگی 15 استخر میگو به بیماری لکه سفید

خلج گفت :فصل برداشت میگو در مزارع پرورشی سراسر کشور آغاز شده و رو به اتمام است و 15 استخر پرورشی میگو در دو استان بوشهر و خوزستان به بیماری لکه سفید میگو آلوده شده بودند که اکنون این بیماری به طور کامل تحت کنترل است و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی اضافه کرد: سال 1381 تاکنون بیماری لکه سفید میگو در آبادان شیوع پیدا کرد و به طور تقریبی تولید این گونه آبزی را تعطیل کرد، اما مبارزه علیه این بیماری و مدیریت تولید در کنار آن در دستور کار قرار گرفت.
به گفته رییس سازمان دامپزشکی، سال گذشته به دلیل تخلف یک کارخانه خوراک دام در زمینه واردات خوراک میگوی آلوده به این بیماری از مبادی غیررسمی که سبب شیوع مجدد این بیماری در بوشهر و خوزستان شد، اما امسال وضعیت مناسبی در زمینه پرورش میگو وجود دارد.
وی افزود: براساس بررسی از هفتم تیرماه امسال که این بیماری در آبادان و بوشهر مشاهده و گزارش شد، اقدامات و فعالیت های سازمان دامپزشکی در زمینه مقابله با این بیماری و جلوگیری از گسترش آن در دیگر مزارع همجوار آغاز شد که حاصل این اقدامات کنترل به موقع بیماری و سرایت نکردن آن به دیگر استخرهای پرورشی است.
وی اضافه کرد: تعداد دو هزارو 729 استخر پرورشی در بوشهر وجود دارد که 14 مزرعه آلوده به این بیماری شدند و تعدادی از آنها به صورت کامل معدوم شدند و در آبادان یک مورد تاکنون گزارش شده است.
رییس سازمان دامپزشکی گفت: امسال استان های سیستان وبلوچستان، گلستان و بندرعباس عاری از بیماری فصل تولید داشتند و اکنون در حال برداشت محصولشان هستند.

دریافت نشان دولت الکترونیک توسط سازمان دامپزشکی

رییس سازمان دامپزشکی گفت: شکل گیری دولت الکترونیک یکی از الزامات جامعه پیشرفته است و با این روش انجام امور مراجعین به ادارات دولتی و غیر دولتی با شفافیت و سلامت بالایی انجام می شود به همین منظور سازمان دامپزشکی به عنوان یکی از سازمان های پیش رو توانسته است نشان دولت الکترونیک را دریافت کند و این یکی از بزرگترین دستاوردهای این سازمان محسوب می شود.
به گزارش ایرنا، سالیانه 11 تا 12 میلیون تن اقلام خوراک دام به کشور وارد می شود و این اقلام با کشتی های واجد شرایط حمل می شود و موقع تخلیه بار باید اسکله و بندر مناسبی وجود داشته باشد؛ در انبارهای مناسب نگهداری شود و ناوگان حمل و نقل مناسب نیز جابجایی خوراک دام را بر عهده گیرد.
اکنون کارخانه های تولید خوراک دام، طیور و آبزیان با ظرفیت اسمی 19 میلیون تن در کشور فعالیت می کنند، اما از کل این ظرفیت استفاده نمی شود.

 

به مناسبت هفته دولت؛ اقدامات و عملکرد سازمان دامپزشکی کشور در جمع اصحاب رسانه تشریح شد

به مناسبت هفته دولت؛ اقدامات و عملکرد سازمان دامپزشکی کشور در جمع اصحاب رسانه تشریح شد

به مناسبت هفته دولت؛ اقدامات و عملکرد سازمان دامپزشکی کشور در جمع اصحاب رسانه تشریح شد

به مناسبت هفته دولت؛ اقدامات و عملکرد سازمان دامپزشکی کشور در جمع اصحاب رسانه تشریح شد

تعداد بازدید : 1783 بار

نوشتن دیدگاه

در زمینۀ انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
- لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- «انجمن» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
- «انجمن» از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
- نظرات پس از تأیید مدیر پرتال منتشر می‌شود.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید