چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۴۲۵ یکشنبه, 22 شهریور 1394

صادرات تخم مرغ تا مرداد 31 درصد رشد داشت

: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی با تاکید بر توفیق کشور در صادرات تخم مرغ گفت: علیرغم مشکلات صادراتی، طی پنج ماه نخست سال جاری 28 هزار و 617 تن تخم مرغ به کشورهای همسایه صادر شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 31 درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور تولیدات دامی و به نقل از ایرنا، حسن رکنی عصر شنبه درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، وضعیت صادرات تخم مرغ را طی سالجاری مطلوب دانست و افزود: سال گذشته صادرات تخم مرغ به کشورهای متقاضی 21 هزار و 832 تن بوده است.
وی اظهار داشت: حدود 1.5 ماه گذشته به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای پرندگان در تعداد اندکی از واحدهای مرغداری سنتی استان مازندران به خاطر عدم رعایت ضوابط بهداشتی، محدودیت های صادراتی برای کشور ما پیش آمد اما با وجود این مشکلات صادرات این محصول رشد داشته است.
معاون وزیر جهادکشاورزی، تصریح کرد: سال گذشته در فروردین ماه 2 هزار و 900 تن، اردیبهشت ماه 4 هزار و 140 تن، خردادماه 5 هزار تن، تیرماه 4 هزار و 830 تن و مردادماه حدود 4 هزار و 898 تن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شد.
رکنی گفت: این درحالیست که علیرغم موانع صادراتی، امسال حجم صادرات تخم مرغ در فروردین ماه 4 هزار و 570 تن، اردیبهشت ماه 6 هزار و 480 تن، خرداد ماه 11 هزار و 340 تن، تیر ماه 5 هزار و 250 و مرداد ماه 968 تن رسید.
وی پیش بینی کرد: با وضع موانع صادراتی حجم صادرات تخم مرغ کشور در شهریور ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته باشد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی، از رفع مشکلات صادرات تخم مرغ به کشورهای همسایه خبر داد و گفت: طی این مدت، سهم صادرات تخم مرغ کشور ما به عراق 75 درصد، افغانستان 18 درصد، ترکمنستان 4 درصد، تاجیکستان 2 درصد، بحرین یک درصد و عمان کمتر از یک درصد بوده است.
وی افزود: خوشبختانه با توجه به زیرساخت های خوب داخل کشور، بازسازی و به روزرسانی واحدهای تولیدکننده تخم مرغ هر روز شرایط مان برای ورود به بازارهای بین المللی بیش از گذشته مهیا می شود.
وی تولید تخم مرغ کشور را سالانه حدود 930 هزار تن عنوان کرد و گفت: این امکان وجود دارد که با تغییرات اندکی که در برنامه تولید بوجود آمده بتوانیم میزان تولید را متناسب با کشش بازارهای صادراتی افزایش دهیم.
وی اضافه کرد: در شرایط فعلی، بدون افزایش تولید تخم مرغ می توانیم سالانه حدود 80 هزار تن تخم مرغ صادر کنیم.
رکنی ادامه داد: ما به دنبال ارتقای افزایش تولید، متناسب با ایجاد بازارهای جدید در کشورهای همسایه هستیم که این امر در اولویت برنامه های این معاونت قرار دارد.

تعداد بازدید : 1387 بار