چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۴۹۰ چهارشنبه, 13 آبان 1394

دکتر جهان پیما: آغاز فاز دوم واکسیناسیون سراسری تب برفکی

: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

دکتر جهان پیما: آغاز فاز دوم واکسیناسیون سراسری تب برفکی

دکتر جهان پیما گفت: از تمامی گاوداران گرامی درخواست می‌گردد با توجه به بروز مواردی از بیماری در مناطق و نواحی فاقد سابقه واکسیناسیون و یا دارای سابقه مایه کوبی بیش از 4 ماه و بمنظور جلوگیری از گسترش و شیوع بیماری در سطح گله‌های کشور و وارد آمدن خسارات جبران ناپذیر به جمعیت دامی، نسبت به واکسیناسیون جمعیت دامی (گاو و گوساله در مرحله فعلی) با استفاده از واکسن وارداتی موجود با هماهنگی ادارات دامپزشکی استانها اقدام نمایند.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر داریوش جهان پیما، مدیر کل دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: بیماری تب برفکی یکی از زیانبارترین بیماری‌های ویروسی در دام خصوصاً‌ جمعیت گاو و گوساله واقع در واحدهای اپیدمیولوژیک پرتراکم و پرتولید محسوب می‌گردد که در صورت بروز و شیوع آن در منطقه خسارات جبران ناپذیری به صنعت دامداری کشور وارد می‌سازد.
دکتر جهان پیما ادامه داد: یکی از مهمترین‌ ابزارهای کنترل این بیماری در کنار اقدامات بهداشتی – قرنطینه‌ای، محدودیت در تردد و جابجائی دام علی‌الخصوص تردد و جابجائی غیرمجاز دام، استفاده از واکسن و اجرای عملیات واکسیناسیون در سطح دامها‌ی حساس در مقاطع زمانی مشخص می‌باشد. که این مهم طی سالیان اخیر با استفاده از واکسن تولید داخل (واکسن تولیدی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی) و واکسن وارداتی مجاز به اجرا گذاشته شده و قدم‌های موثری در راستای کنترل و محدود سازی کانونهای بیماری برداشته شده است.
وی تصریح کرد: گزارش بیماری در 7 ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در سال 1393، با کاهش 56 درصدی مواجه بوده است.
دکتر جهان پیما در ادامه افزود: نظر به اینکه مرحله دوم واکسیناسیون سراسری و همزمان تب برفکی در جمعیت گاو و گوساله از نیمه دوم مهر ماه 94 در برنامه استانها قرار داشته (با توجه به گذشت 4 ماه از مایه‌کوبی قبلی) و بخش تولید واکسن تب برفکی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی به دلیل اجرای عملیات ارتقای تولید با وقفه تولید همراه بوده، لذا امکان ذخیره سازی واکسن برای پوشش کامل عملیات با استفاده از واکسن تولید داخل در کنار واکسن وارداتی فراهم نبوده است.
وی در پایان تاکید کرد: از تمامی دامداران علی‌الخصوص صاحبان واحدهای پرورشی شیری و گوشتی بزرگ و پرتراکم درخواست می‌گردد با توجه به شرایط قید شده ، در مقطع زمانی فعلی نسبت به تحت پوشش قرار دادن جمعیت دامی واحدهای خود با استفاده از واکسن وارداتی موجود اقدام نمایند.
لازم به ذکر است که واکسن وارداتی، بهادار بوده و دامداران ملزم به پرداخت هزینه‌ واکسن می‌باشند. تولید واکسن داخلی در موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی شروع گردیده لیکن به دلیل محدودیت در تولید و زمانبری برای تحویل آن،‌ این واکسن در صورت فراهم شدن، در مناطق و نواحی خاص مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
تعداد بازدید : 1949 بار

مطالب بیشتر :