چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۴۱۰ سه شنبه, 10 شهریور 1394

عملکرد دو ساله دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی/ از چهار میلیون بازدید تا اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور

: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور از چهار میلیون بازدید از مراکز مختلف تولید تا عرضه، اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور، نظارت بهداشتی بر کشتار 25 میلیون راس دام و 1.5 میلیارد قطعه انواع طیور در کشتارگاههای دام در دو سال گذشته خبر داد و به تشریح بخش هایی از دستاوردهای دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی در سالهای 1392 و 1393 پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دکتر عباس عباسی افزود: دفتر نظارت بر بهداشت عمومی ومواد غذایی سازمان دامپزشکی کشور بر بیش از 103 هزار مرکز تولید وبیش از  187 هزار واحد عرضه فراورده ها ومحصولات دامی در سطح کشور نظارت دارد.
وی ادامه داد: در سال های 1392 و1393 بیش از چهار میلیون و 300 هزار مورد بازدید از مراکز مختلف از تولید تا عرضه انجام شده است و در این دوره بیش از 280 هزار مورد غیر بهداشتی مشاهده و از این تعداد بیش از 68 هزار مورد نمونه برداری و بر روی آنها آزمایش انجام گرفته و حدود 22 هزار و 390 تن فرآورده غیر بهداشتی ضبط و بیش از 16 هزار پرونده تخلف بهداشتی به مراجع قضایی ذیربط ارجاع داده شده است.
دکتر عباسی اضافه کرد: حدود 620 کشتارگاه دام و طیور در سطح کشور در حال فعالیت است وحدود 900 نفر دکتر دامپزشک ، کارشناس و کاردان، بر روند کشتار در این کشتارگاهها نظارت می کنند.
وی در ارتباط با اقدامات این دفتر در حوزه نظارت بهداشتی بر کشتار در کشتارگاههای دام وطیور، گفت: در این دو سال حدود 17 میلیون و850 هزار راس گوسفند و بره، بیش از پنج میلیون راس بز وبزغاله، بیش از 2 میلیون و 200 هزار راس گاو و گوساله، بیش از 55 هزار راس گاومیش، بیش از 49 هزار نفر شتر و 26 هزار قطعه شتر مرغ و همچنین بیش از یک میلیارد و 409 میلیون قطعه انواع طیور در کشتارگاههای دام و طیور وتحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور کشتار شده است.
دکتر عباسی، تجهیز و تکمیل سیستم پیش سرد کن 120 کشتارگاه دام صنعتی و سنتی و اجرای سامانه ردیابی گوشت مرغ در 120 کشتارگاه صنعتی طیور را از دیگر اقدامات دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی ذکر کرد.
وی در ارتباط با طرح پایش فرآورده های خام دامی وخوراک دام و مواد اولیه گفت: در سال 1392 طرح پایش فرآورده های خام دامی به منظور افزایش سطح کیفیت محصولات و فرآورده های دامی بر روی شیر، گوشت و آلایش مرغ، گوشت قرمز وآلایش خوراکی  دام، ماهی قزل آلا و ماهیان گرم آبی، عسل و خوراک دام و طیور و مواد اولیه انجام شد.
مدیر کل دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی سازمان دامپزشکی، صدور 8 فقره کد صادراتی IR کشتارگاه طیور، صدور 20 فقره کد صادراتی EC   کارگاه بسته بندی ومعرفی آنان به فدراسیون روسیه، صدور 4 فقره کد صادراتی IR   کارخانجات خوراک دام ،طیور وآبزیان، صدور 7 فقره گواهی رتبه A   کارخانجات خوراک دام ، طیور وآبزیان، صدور بیش از یک هزار فقره پروانه ساخت محصولات کارخانجات خوراک دام ،طیور وآبزیان و صدور 4 فقره کد IR   کارخانجات فرآورده ای لبنی را از دیگر اقدامات انجام شده توسط دفتر نظارت در دو سال 92 و 93 ذکر کرد.
دکتر عباسی با تاکید بر ساماندهی سیستم حمل ونقل دام و طیور و فرآورده های خام دامی وخوراک دام و مواد اولیه بعنوان یکی از دستاوردهای دفتر نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، گفت: در سال 92 حدود 10 هزار دستگاه خودرو و در سال 93 حدود 30 هزار دستگاه خودرو در سیستم حمل و نقل دام و طیور و فرآورده های خام دامی و خوراک دام و مواد اولیه ساماندهی شد.
تعداد بازدید : 1484 بار