چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۳۷۴ شنبه, 10 مرداد 1394

رئیس سازمان دامپزشکی کشور: نبود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام شد

: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

مهدی خلج در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه با اجرای شرایط سختگیرانه بهداشتی و قرنطینه ای و حمایت استانداران و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هم اکنون هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مازندران و دیگر استانهای کشور وجود ندارد، افزود: در پایش ها و آزمایشات انجام شده 3 تا 4  هفته است که هیچ موردی از بیماری مشاهده و گزارش نشده است بنابراین نبود بیماری به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام شده است.


با اطمینان گوشت مرغ و تخم مرغ بخورید

وی گفت: مصرف کنندگان همانطور که قبلاً هم اعلام کردیم با اطمینان گوشت مرغ و تخم مرغ را مصرف کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: اطلاعیه پاک بودن ایران از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سایت سازمان جهانی بهداشت دام قابل مشاهده است.

خلج گفت: به کشورهای همسایه عراق و افغانستان نیز شرایط مطلوب محصولات صنعت مرغداری را اعلام کردیم و سازمان دامپزشکی نیز سلامت این محصولات را تایید و مجوز بهداشتی صادرات این محموله ها را صادر خواهد کرد.

وی افزود: رعایت موازین بهداشتی می تواند تضمین کننده شرایط سلامت باشد بنابراین مردم از خرید و جابجایی مرغ خانگی و ذبح آن در معابر خودداری کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: هم اکنون شرایط عادی است و هیچ موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در هیچ کدام از مناطق کشور وجود ندارد.

گزارش ایران به Oie از این لینک قابل مشاهده میباشد

کاهش 50 درصدی تب برفکی در دامداری های صنعتی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در ادامه از کاهش 50 درصدی موارد مشاهده بیماری تب برفکی در دامداری های صنعتی کشور خبر داد و گفت: بر اساس نتایج پایش ها و آزمایشات انجام شده تعداد دامداری های صنعتی گوشتی آلوده به بیماری تب برفکی در کشور از 503 واحد در سه ماهه ابتدای سال 92 به حدود 160 واحد دامداری آلوده در سه ماهه نخست امسال کاهش یافته است.

وی افزود: همچنین بر اساس نتایج آزمایشات انجام شده از واحدها و دامداری های صنعتی گاو شیری تعداد واحدهای آلوده به بیماری تب برفکی در سه ماه نخست امسال از 66 واحد آلوده در مدت مشابه در سال 92 به 3 مورد کاهش یافته است.

رئیس سازمان دانپزشکی کشور گفت: این سازمان با اجرای قوانین و مقررات سختگیرانه قرنطینه و جلوگیری از ورود دام زنده از دیگر کشورها بویژه کشورهای آسیای میانه و همچنین اجرای قرنطینه داخلی و جلوگیری از خروج دام از استان سیستان و بلوچستان و تامین واکسن با کیفیت مورد نیاز، آمار ابتلا و آلودگی دامداری های صنعتی گوشتی و شیری را کاهش داد.

خلج درباره تامین واکسن مورد نیاز بیماری تب برفکی افزود : برای تامین نیاز دامداری ها با همکاری اتحادیه های دامداری و شرکت های خصوصی تعدادی واکسن تب برفکی با کیفیت مطلوب وارد شد.

وی گفت: همچنین موسسه سرم سازی رازی نیز بتازگی اعلام کرده است واکسن تب برفکی را با کیفیت مناسب تولید و در اختیار دامداران قرار خواهد داد.

تعداد بازدید : 1607 بار