چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۸۵۸ یکشنبه, 24 شهریور 1398

انجمن صنفی مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی استان تهران:

ارزیابی و الزام مسئولین فنی دارویی به شرکت در دوره های آموزشی پیش از ابلاغ ضوابط توسط سازمان دامپزشکی بر خلاف آیین نامه بند (ز) مصوب دولت است

: ارزیابی بینندگان
(11 رای‌ها)

انجمن دامپزشکی تهران، پیرو درج آگهی برگزاری دوره آموزشی "آشنایی با الزامات قانونی، حقوق و وظایف مسئولین فنی در شرکتهای دارویی دامپزشکی" برای مسئولین فنی دارویی در کانال تلگرامی نظام دامپزشکی استان تهران در روز سه شنبه مورخ 98/6/19، انجمن صنفی مسئولین فنی و ناظرین بهداشتی دامپزشکی استان تهران طی نامه ای در مورخ 98/6/23 خواستار شفاف سازی در این خصوص شد.


در پی نامه انجمن، دکتر فرانک ابناء رودحله، مسئول کمیته مشورتی دارویی نظام دامپزشکی استان تهران طی مصاحبه ای با حکیم مهر در مورخ 98/6/24 با کد خبر ۵۱۹۸۴ مواردی را بیان نمود که لازم است به دقت مورد بررسی قرار گیرند:


مسئول کمیته مشورتی دارویی نظام دامپزشکی استان تهران در این مصاحبه اذعان داشت: در این شورا [شورای نظام دامپزشکی استان تهران] کمیته مشورتی تشکیل و از همکاران صاحب نظر در صنعت دارویی دامپزشکی برای همیاری شورای نظام دعوت شد تا بتوانیم یک شیوه‌نامه مدون را با نام «احراز شرایط شرح وظایف مسئولین فنی شاغل در واحدهای تولید، واردات و توزیع دارو، واکسن و مواد بیولوژیک دامپزشکی» داشته باشیم. بدین منظور جلسات متعددی برگزار و شیوه‌نامه‌ای مورد نگارش قرار گرفته و بازخوانی و رفع نقص شد و تا مرحله نهایی شدن پیش رفت.


توضیح: بر اساس تبصره 1 ماده 12 آیین نامه بند (ز) ماده (3) و مواد (7)، (8) و (9) قانون سازمان دامپزشکی کشور (ایـنـجـــا)، وظایف و مسؤولیت‌های مسؤول فنی در حوزه‌های موضوع این آیین‌نامه توسط سازمان دامپزشکی تعیین و ابلاغ می‌شود. لذا تعیین وظایف و مسئولیت های مسئولین فنی دارویی نه تنها در حوزه اختیارات سازمان نظام دامپزشکی ج.ا.ا نبوده بلکه شورای نظام دامپزشکی یک استان نیز قادر به تعیین آن نمی باشد.


در ادامه خانم دکتر رودحله گفت: آنچه در این شیوه‌نامه مورد اصرار قرار گرفت، بحث گریدبندی یا ارزیابی مسئولین فنی بود که در اصل یک نقطه حمایت برای همکاران دامپزشکی باشد که در این حوزه فعالیت می‌کنند. در واقع نوعی سطح‌بندی از سطح پایه، میانی و حرفه‌ای برای این عزیزان در نظر گرفته شد که یکی از الزامات این سطح‌بندی برگزاری دوره‌های آموزشی مدون است.


توضیح : بر اساس بند (و) و تبصره 1 ماده 12 آیین نامه بند (ز)، کسب امتیاز آموزشی و سابقه کار لازم برای اشتغال در موقعیت شغلی مورد نظر برابر ضوابط اعلامی سازمان دامپزشکی و با معرفی سازمان نظام دامپزشکی صورت می پذیرد. لذا سطح بندی مسئولین فنی دارویی میبایست برابر ضوابطی انجام پذیرد که سازمان دامپزشکی آن را ابلاغ کرده است و متاسفانه تا به امروز سازمان دامپزشکی کشور چنین ضوابطی را ابلاغ نکرده است.


در ادامه خانم دکتر رودحله گفت: در همین راستا یک برنامه آموزشی منسجم پایه‌ریزی و پروپوزالی برای آن تهیه شد که همکاران بتوانند از این دوره‌های آموزشی بهره‌برداری مناسب را داشته باشند. بعد از اینکه شیوه‌نامه به سازمان دامپزشکی و سازمان نظام ارائه و ابلاغ آن صورت گیرد، وارد فاز اجرایی آن می‌ شویم. همه این الزامات در گرو این است که این دوره‌های آموزشی برگزار شود و همکاران در آن شرکت و امتیازهای لازم را کسب کنند.


توضیح: ضمن تقدیر و تشکر بایت زحمات صورت گرفته، شایسته است شورای نظام دامپزشکی استان تهران به جای الزام مسئولین فنی دارویی به شرکت در دوره های آموزشی فاقد پشتوانه قانونی، نسبت به پیشنهاد شیوه نامه های تدوین شده به سازمان دامپزشکی کشور و پیگیری مسیر قانونی آن در حوزه بند (و) و تبصره 1 ماده 12 آیین نامه بند (ز) اهتمام لازم را بعمل آورد تا پس از ابلاغ ضوابط مربوط توسط سازمان دامپزشکی کشور و احراز آن برای مسئولین فنی دارویی، مشمولین پس از رتبه بندی شرکتها با علم بر ضوابط ابلاغی و مسیر قانونی مشخص نسبت به ثبت نام و شرکت در کلاسهای آموزشی مربوط اقدام نمایند.


لازم به توضیح مضاعف است پیش از این، بارها برای مسئولین فنی دامپزشکی دوره های آموزشی الزامی و مشابه برگزار شده است و ضمن تحمیل هزینه های گزاف یا بهره کشی مالی از مسئولین فنی دامپزشکی و ابتر ماندن طرح ها، هیچ گونه ثمره و یا نتایج مثبتی برای صنف نداشته است.

 

تعداد بازدید : 1725 بار

مطالب بیشتر :