چاپ کردن این صفحه
کد خبر : ۲۰۴ سه شنبه, 10 تیر 1393

عدم اجرای کامل ماده 19 آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی، برای وزیر جهاد کشاورزی دردسرساز شد

: ارزیابی بینندگان
(0 رای‌ها)

 

استیضاح وزیر جهاد کشاورزی کلید خورد / یکی از محورهای استیضاح به عدم اجرای کامل آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی اختصاص دارد / حکیم مهر پیش از این بارها لزوم اجرای این آیین نامه را متذکر شده بود

 

حکیم مهر- رحیم زارع نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ‌از کلید خوردن طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی خبر داد. به گفته وی تاکنون 30 نفر از وکلای ملت طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی را به امضا رسانده‌اند.

متن کامل طرح استیضاح وزیر جهاد کشاورزی به این شرح است:

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام

احتراماً جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در راستای دفاع از حقوق موکلین و نارضایتی‌های مکرر مردم ایران به ویژه کشاورزان، دامداران، تولیدکنندگان، روستاییان، عشایر و کارشناسان حوزه کشاورزی از عملکرد وزیر کشاورزی به استناد مواد 219 و 220 آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی تقاضای اعلام وصول استیضاح را مطابق اصل 89 قانون اساسی خواستار می‌باشیم.

محورهای زیر که بر اساس برنامه پنجم توسعه قانون جمهوری اسلامی است بخش کشاورزی و برنامه‌های وزیر در هنگام رأی اعتماد ارائه شده است و تاکنون اقدام مؤثری صورت نگرفته است، به شرح زیر می‌باشند:

1- عدم مدیریت الگوی کشت

2- عدم مدیریت بازار محصولات کشاورزی و استفاده نکردن از دیدگاه‌های کشاورزی

3- عدم مدیریت بیمه محصولات کشاورزی و پرداخت نکردن خسارت حوادث غیرمترقبه و مدیریت ضعیف

4- استخدام نکردن مهندسین ناظر کشاورزی در تمامی گرایش‌ها بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی

5- افزایش بی‌رویه قیمت برخی از محصولات کشاورزی که ناشی از کاهش تولید نیز نمی‌باشند و به علت بی‌برنامه بودن وزارتخانه می‌باشد.

6- عدم تحقق برنامه‌های دولت در تولید محصولات ارگانیک و سالم

7- ضعف نظارت بر سلامت

8- ضعف شدید مدیریت صنایع تبدیلی و فراوری محصولات کشاورزی

9- ضایع شدن 20 درصد از محصولات تولیدی کشاورزی

10- عدم توسعه صادرات محصولات کشاورزی

11- عدم آمایش سرزمین و نیازسنجی میزان نیاز کشور به محصولات مختلف

12- اجرا نشدن قانون نظام جامع دامپروری

13- عدم اجرای کامل آیین‌نامه اجرایی نظام دامپزشکی کشور

14- نظارت ضعیف بر قرنطینه محصولات وارداتی

15- عدم نظارت بر شرکت‌های زیرمجموعه وزارت

17- سکوت در برابر زمین‌خواری

18- عدم همراهی سازمان‌های تابعه با سازمان امور عشایر جهت رونق امور عشایر که قشر محروم جامعه هستند.

19- عدم استفاده از ظرفیت‌های تحقیقاتی و نداشتن خروجی

20- با توجه به اینکه کشور ایران کشوری نیمه خشک می‌باشد، چرا برنامه مشخصی جهت بهره‌گیری از آخرین روش‌های نوین جهت رفع مشکل کم‌آبی مشاهده نمی‌شود.

_______________________________________

 

 

حکیم مهر- همانگونه که در متن طرح استیضاح ملاحظه می شود، بند 13 این طرح به عدم اجرای کامل آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی اختصاص دارد و حکیم مهر نیز پیش از این بارها لزوم اجرای آن را متذکر شده بود.

در صورت اجرای کامل ماده 19 آیین نامه نظارت بهداشتی دامپزشکی توسط سازمان نظام دامپزشکی و همکاری سازمان دامپزشکی، شاهد قطع رابطه مالی بین کارفرمایان و مسئولین فنی، ایجاد امنیت شغلی برای نزدیک به 6000 نفر از اعضای این سازمان، نظارت دقیق تر و ارتقاء عملکرد دامپزشکان مسئول فنی خواهیم بود.

بدیهی است وابستگی مستقیم درآمد مسئولین فنی به کارفرمایان، نظارت بهداشتی و امنیت غذایی جامعه را دچار اختلال کرده و قدرت عمل نظارتی را از این افراد سلب خواهد کرد.

آیا رابطه مالی مستقیم بین مامورین نظارتی سایر دستگاهها و افرادی که بر کار آنها نظارت می شود هم وجود دارد؟ آیا تا کنون مشاهده شده است که یک ممیز مالیاتی، حقوق خود را به طور مستقیم از مودیان دریافت نماید؟! بر فرض محال، آیا این کار عملکرد ممیز مالیاتی را در تعیین مالیات عادلانه تحت تاثیر قرار نخواهد داد؟ و یا آیا امکان دارد که مامورین راهنمایی و رانندگی، حقوق خود را مستقیماً از رانندگان دریافت نمایند؟!

امیدواریم با اقدام جدی سازمان نظام دامپزشکی و همکاری سازمان دامپزشکی، اجرای ناتمام این قانون به سرانجام مناسبی رسیده و ضمن ایجاد ثبات شغلی برای دامپزشکان مسئول فنی، شاهد بهبود عملکرد نظارتی و ارتقاء سلامت و امنیت غذایی جامعه باشیم.

 

منبع: وبسایت خبری حکیم مهر

 

 

تعداد بازدید : 3514 بار